برچسب ها: حیوان خانگی, سگ, نژادهای سگ, هاسکی, ویژگی‌های ظاهری, بیماری‌های نژادی, سایبرین هاسکی, تاریخچه هاسکی, شرایط نگهداری از سگ هاسکی‌, تغذیه هاسکی

سگ سایبرین هاسکی و معرفی کامل این نژاد

طبقه بندی: حیوانات خانگیسگنژادها

ویژگی‌های نژادی در یک نگاه

سایز:  بزرگ 4/5
نیاز به فعالیت: بسیار زیاد 5/5
آموزش سریع: متوسط 3/5
ریزش موها: بسیار زیاد 5/5
نیاز  به رسیدگی: زیاد 4/5
مناسب برای کودکان: متوسط 3/5
سلامتی: پایین‌تر از متوسط 2/5
هزینه نگهداری:بالاتر از متوسط 4/5
تحمل تنهایی: کم 2/5
هوش: متوسط 3/5

 

 

معرفی سگ هاسکی

همینطور که از اسمش پیداست منشاء نژاد سایبرین هاسکی از شرق سیبری و جاییه که قبلا اسکیمو‌ها ازشون به عنوان سگ‌ سورتمه استفاده میکردن. این سگ‌ها به دلیل استقامت بالا و ظاهر زیباشون هم برای خانواده و هم برای مصاحبت انتخاب مناسبی هستن. هاسکی‌ها ورزشکار و زرنگن و بودن کنار هاسکی‌های دیگه رو به تنهایی ترجیح میدن. این سگ ها یکی از قدیمی‌ترین نژادهای سگ روی کره زمین هستن که طی گذر زمان تغییر نکردن.  

 

 

تاریخچه هاسکی ها

در طی قرن 19 اسکیموهای منطقه سیبری در روسیه از سگ های هاسکی به عنوان سگ سورتمه استفاده میکردند و زندگی کردن این نوع از سگ ها و اسکیموها در کنار هم از هارمونی سازنده ای برخوردار بود. هم سگ های هاسکی و هم اسکیموها برای دوام آوردن در شرایط سخت به همدیگه نیاز مبرم داشتند. این سگ ها اولین بار در قرن 20 و در آلاسکا دیده شدن. در اون زمان اون ها رو سگ های اسکیمو می نامیدند. هاسکی ها بسیار سریع هستن و توانایی خودشون رو در مسابقات سورتمه رانی که در اون زمان ورزش محبوبی بود، ثابت کرده بودن. به همین دلیل به ایالات متحده آورده میشن و اون ها رو سایبرین هاسکی نامگذاری میکنن. این نوع از سگ ها جزو 19 نژاد سگ اصیل و قدیمی دنیا هستن و در طول زمان تغییری نکردن. دلیلش اینه که منطقه سیبری از نظر جغرافیایی و هم از نظر سخت بودن شرایط زندگی، از نواحی دیگه جداست و همین باعث شده نژاد هاسکی، منشا خودش رو حفظ کرده و با نژادهای دیگه مخلوط نشه. بررسی DNA اون ها و همچنین شواهدی که از اسکیموها در دسترسه نشون میده قدمت این نژاد به 3000 سال پیش برمیگرده. البته باستان شناسان معتقدند قدمت این سگ ها بیشتر از اینهاست. اونا شواهدی از محل های دفن این سگ ها در دست دارن که به 10 هزار سال پیش برمیگرده. بقایای سگ هایی شبیه لایکا که به عنوان اجداد هاسکی های امروزی ازشون یاد میشه در این قبرها پیدا شدن.  

 

 

ظاهر سگ هاسکی

 • قد متوسط: 51 تا 61 سانتی متر
 • وزن متوسط: 16 تا 27 کیلوگرم

از نظر ظاهری هاسکی‌ها یکی از جذاب ترین نژادها هستن و بخاطر ظاهر گرگی و چشمان زیباشون معروفن. اون‌ها سگ‌های متوسطی هستن. بدنی قوی و عضلانی و در عین حال سبک دارن.  چشمانشون بادامی شکل و به رنگ آبی یا قهوه‌ای یا تا به تا هست. گوش‌هاشون از نظر اندازه متوسط و نزدیک به هه و از نظر شکل مثلثی و برافراشته هستن و لبه‌هاشون گِرده. لب‌هاشون رندگدانه‌های زیادی داره و وقتی آرواره قویشون رو میبندن، کامل روی هم میاد. هاسکی‌ها پوششی متراکم و دولایه دارن که زیاد هم بلند نیست. پوشش زیرینشون  نرم‌تر و ضخیم‌تر از پوشش روییه . پوشش رویی یا محافظ بدن هاسکی‌ها صافه و کل بدنشون رو میپوشونه و به رنگ‌های زیادی از جمله رنگ‌های زیر یافت میشه:

 • آگوتی و سفید
 • سیاه و سفید
 • خاکستری و سفید و مشکی
 • کِرِم و سفید
 • خاکستری تیره و سفید
 • حنایی و سفید
 • قهوه‌ای و سفید
 • سفید

 

 

تفاوت گونه های مختلف با هاسکی

نژادهای مختلفی از سگ های اشپیتز وجود دارن که ممکنه به راحتی با هاسکی ها اشتباه بگیرینشون. سه نژادی که با سایبرین  شباهت زیادی دارند عبارتند از: هاسکی آلاسکایی، مالاموت آلاسکایی، سگ اینوئیت شمالی

هاسکی آلاسکایی

هاسکی های آلاسکایی جزو نژادهای کاملا خالص به حساب نمیان و به همین خاطر استانداردها یا راهنمای نژاد براشون وجود نداره. از این نژاد بیشتر به عنوان سگ سورتمه و مسابقه نگهداری میشه و استعداد و توانایی اونا بیشتر از خالص بودن نژادشون اهمیت داره. هاسکی های آلاسکایی با سایبرین هاسکی ها اجداد مشترکی دارن و از نظر ظاهری اندامی باریک تر و قدی کوتاه تر از سایبرین ها دارن.

مالاموت آلاسکایی

بیشترین نژادی که با سایبرین هاسکی اشتباه میشه نژاد مالاموت آلاسکایی هست. با اینکه مالاموت ها به طور مشهودی از هاسکی ها بزرگتر هستن و حدود 10 کیلو بیشتر از اونا وزن دارن و قدشون هم بلندتره. دم نژاد مالاموت آلاسکایی پیچ میخوره و مانند اشپیتزها روی پشتشون قرار میگیره در صورتی که دم هاسکی ها صافه. رنگ و طرح پوشش بدن این دو نژاد بسیار شبیه به همه ولی با توجه به سایز جثه و شکل دم میشه به راحتی اون ها رو از هم تمایز داد.

سگ اینوئیت شمالی

این سگ ها جزو نژادهای دورگه طبقه بندی میشن و خالص نیستن ولی محبوبیتشون رو به افزایشه. از این سگ ها در سریال گیم آف ترونز مکررا استفاده شده. سگ های اینوئیت شمالی رگه هایی از هاسکی رو دارن. اونا از میکس شدن نژادهای سایبرین هاسکی، ژرمن شپرد و سایر سگ های اینوئیت شمالی به وجود اومدن. شاید به همین خاطر باشه که ظاهرشون میتونه بسیار مختلف باشه. پس هروقت سگی رو دیدین که میشد رگه هایی از ژرمن شپرد و هاسکی رو در ظاهرش تشخیص داد، شاید اون سگ یه اینوئیت شمالی باشه.  

 

 

خلق و خو (هاسکی چگونه سگی است؟)

سایبرین هاسکی‌ها سگ هایی به جثه متوسط، بسیار پرانرژی و فعال هستن که از قدرت بدنی بالایی برخوردارند. ظاهر جذاب و متمایزشون از سگ های دیگه باعث شده به شدت محبوب باشن. از بودن کنار آدم‌ها به شدت لذت میبرن. فوق العاده اجتماعی اند و در کنار آدم های جدید و ناشناس ترس و اضطراب بروز نمیدن. اونا عاشق توجه گرفتن و وقت گذرونی با افرادی هستن که سرگرمشون میکنن. همچنین اون‌ها از غریزه شکارچی بودن نسبتا بالایی هم برخوردار هستن پس تنها گذاشتنشون با حیوانات خونگی کوچکتر مثل گربه‌ها اشتباهه. بسیار پیش میاد که هاسکی ها رو در حال دویدن دنبال گربه ها یا حیوانات دیگه ببینید. هاسکی ها به دلیل هوش بالا و قدرت بدنی و هوش فوق  العادشون برای شرکت در انواع ورزش های گروهی و انفرادی و مسابقات مخصوص سگ ها مناسب هستن. نگهداری از هاسکی‌ها برای کسانی که تا حالا سگ نداشتن توصیه نمیشه، دلیلش هم اینه که هاسکی‌ها نژاد بسیار باهوش ولی سرخودی هستن خیلی مهمه که توسط افراد حرفه ای که با این نژاد آشنایی دارن و از نیازهاشون باخبرن آموزش ببینن و بهتره برای آموزششون از تکنیک تشویق مثبت استفاده بشه. هاسکی‌ها به اینکه عاشق شنیدن صدای خودشون هستن معروفن! و میتونن بسیار پر سر و صدا باشن. دوست دارن به جای پارس کردن، زوزه بکشن. اونا سگ‌های مقاومی هستن، مخصوصا در برابر سرما. هاسکی‌ها به میزان زیادی فعالیت ذهنی و بدنی نیاز دارن تا خوشحال و متعادل بمونن. تنها گذاشتنشون به مدت طولانی میتونه حوصلشونو سر ببره و باعث بشه مشکلات اخلاقی مثل زوزه کشیدن‌های شدید و جویدن وسایل خونه پیدا کنن. اگر هاسکی دارین لولاک بهتون هشدار میده که اونا بسیار فرز و متخصص فرار کردن هستن.  پس در صورتی که میخواین سگ تون رو توی حیاط یا باغ نگهداری کنین، ففس‌هاتون باید به شدت امنیت بالایی داشته باشه.

 

 

هاسکی به عنوان سگ نگهبان

ظاهر عجیب و گرگ مانند سگ های هاسکی میتونه این تصور رو در آدم ها ایجاد کنه که اونا سگ های نگهبان خوبی میشن. البته برخلاف ظاهرشون، هاسکی ها شخصیت خشن و تدافعی ندارن. زبان بدنشون هم واضح و قابل فهمه و میشه مطمئن بود هر چیزی که هاسکی شما میگه، منظورش هم همونه.

طول عمر هاسکی

سگ های سایبرین هاسکی به طور متوسط 12-14 سال عمر میکنن که میتونیم بگیم بیشتر از سگ های هم جثه  نژادهای دیگه است. طول عمر زیادشون نشان میدهد آن ها نژاد نسبتا سالم و مقاومی هستن و بیماری های نژادی خطرناک در آن‌ها به ندرت دیده میشن.

 

 

 

بیماری‌های نژادی و رایج هاسکی

با اینکه به طور کلی هاسکی ها سگ های سالمی هستند ولی مانند نژادهای دیگر، از تعدادی بیماری ارثی رنج میبرن که اگر میخواین هاسکی داشته باشین، دونستنشون واجبه:

بیماری‌های چشمی مانند:

 • آتروفی پیش‌رونده شبکیه و کاتارکت
 • دیسپلازی مفصل ران
 • گانگلیوز مغزی
 • تشنج
 • فلج مری

  پیشنهاد لولاک به کسانی که قصد خرید هاسکی دارن این است که پیش از خرید این نژاد، در مورد سلامتی پدر و مادر توله هاسکیشون تحقیق و پرس و جو کنند. علتش هم اینه که بسیاری از بیماری های ارثی که در پدر و مادر بروز پیدا میکنن به توله هم به ارث میرسند.  

 

 

شرایط نگهداری از سگ هاسکی‌

ظاهر منحصر به فرد و تاثیرگذار هاسکی ها بسیاری از افراد رو به خرید اون ها ترغیب میکنه. برای همین بسیاری از افرادی که هاسکی میخرن قبل از خریدنش در مورد این نژاد به میزان کافی تحقیق نمیکنن و در نتیجه نمیدونن که آمادگی و شرایط نگهداری از این نژاد سگ رو دارند یا خیر. همونطور که قبلا هم گفتیم نگهداری از هاسکی ها میتونه برای کسانی که تجربه نگهداری از سگ رو ندارن یا با نژاد و خلق و خوی اونها آشنایی کامل ندارن چالش برانگیز باشه و صبر و تحمل زیادی میخواد.

 

 

تغذیه هاسکی

غذا دادن به هاسکی ها کار سختی نیست زیرا اون ها سگ های سخت گیر و بدغذایی نیستن و بدنشون هم مستعد آلرژی های غذایی نیست. همچنین هاسکی ها جزو سگ های کم مصرف هستن! یعنی نسبت به وزن و سایز بدنشون به غذای زیادی نیاز ندارن. البته بعضی هاشون متخصص خوردن آت و  آشغال هستن! به همین دلیل تغذیه اونا با جیره غذایی مناسب خیلی مهمه.

مشکلات نگهداری از سگ هاسکی

هاسکی ها سگ هایی پر انرژی، قوی و عاشق دویدن و جست و خیز و هرگونه فعالیت فیزیکی هستن و شما نمیتونین این ویژگی رو در اون ها تغییر بدین. یادتون باشه که اونا زمانی سگ سورتمه بودن و روزانه کیلومترها میدویدند. به همین دلیل هرکسی که از یه هاسکی نگهداری میکنه باید مقدار قابل توجهی وقت برای ارضای نیاز سگش به فعالیت بدنی اختصاص بده. حتی پیاده روی های طولانی مدت هم برای راضی، خوشحال و سرحال موندن این نژاد کفایت نمیکنه. هاسکی ها میتونن در کل روز با انرژی و فعال باقی بمونن و خسته کردنشون کار خیلی سختیه. پس اگر دوست دارین یه سگ هاسکی آرام و قابل مدیریت داشته باشین بهتره به نیاز اصلی شون که داشتن یه زندگی فعال و پرجنب و جوشه توجه کنین.

 

 

تربیت و آموزش سگ هاسکی

هاسکی ها سگ های فوق العاده باهوشی هستند ولی تربیت کردن اون ها و آموزش دادن بهشون راحت نیست. غریزه شکار و فرار اون ها قویه. سخت میشه به یه هاسکی فهموند که کاری یا چیزی رو رها کنه. برای آموزش دادنشون باید روی اون ها تکنیک "آموزش به روش تشویق مثبت" سختگیرانه و واضح اجرا بشه. پیشنهاد لولاک به شما اینه که اگر یه سگ هاسکی گرفتین، یه تربیت کننده ماهر که تجربه کار با هاسکی ها رو داشته باشه و توانایی ها و ضعف های این نژاد رو به خوبی بشناسه رو براش در نظر بگیرین. خبر خوب اینه که اگر یه هاسکی به خوبی آموزش ببینه و مدیریت بشه، اونقدر هوشیار و تیز هست که طیف وسیعی از دستورها و ترفندهای سخت که هر سگی قادر به یاد گرفتنشون نیست رو یاد بگیرن. با بازی کردن و تشویق هاسکی ها به فعالیت میتونین موقعیت هایی برای آموزش دادن به وجود بیارین. پس وقتایی که در آموزش دادن بهشون موفق نیستین و علتش هم اینه که سگ شما دنبال بازی گوشی و جست و خیزه یا دوست داره پیاده روی بره، بهش نه نگین. بلکه از موقعیت استفاده کنین. هاسکی هایی که حوصلشون سر میره یا اون هایی که براشون چهارچوب رفتاری تعریف نشده، به خرابکاری رو میارن. مخصوصا اگر به اندازه کافی فعالیت بدنی و ذهنی نداشته باشن.

نگهداری از پوشش بدن هاسکی ها

به دلیل اینکه این نژاد از سیبری منشا میگیره پوشش بدن اون ها بسیار ضخیم است و از دولایه رویی تشکیل شده تا بتونن سرمای طاقت فرسای سیبری رو راحت تر تحمل کنن و یک زیرلایه برای محافظت از اون ها در برابر عناصر مختلف داره. موهای هاسکی ها خیلی میریزه. خیلی مهمه که حتما اون ها رو روزانه برس بکشید. علاوه بر ریزش موی شدید و همیشگی، دو بار در سال موهاشون میریزه و به جاشون موهای جدید رشد میکنه.

 

 

 

اگر هاسکی دارین لولاک بهتون پیشنهاد میکنه که این کارها رو انجام بدین:

 1. برای نگهداری درست از پوشش بدن هاسکی‌ها باید حداقل هفته‌ای 2 بار برس بکشیدشون، مخصوصا در بهار و پاییز که موهای زیرینشون میریزه و عوض میشه.
 2. گوش‌هاشون رو مرتب چک کنین و وقتی لازمه تمیزشون کنین تا ترشحات توشون جمع نشه و عفونت نکنه.
 3. این سگ‌ها ورزشکارن و نیاز دارن حداقل روزی 2 ساعت فعالیت بدنی داشته باشن. همچنین باید باهاشون زیاد بازی کنین تا سرگرم بمونن و از سر بی حوصلگی به رفتارهای مخرب روی نیارن.
 4. به گرما حساس پس تابستونا وقتی هوا گرمه فقط صبح زود یا آخر شب برای پیاده روی بیرون ببرینشون.
 5. به هاسکی‌های بالغ روزی 2 وعده غذای باکیفیت و پروتئین بالا بدین.